Moje terapie

Dużo się dzieje. Tak dużo, że aż trudno to zebrać. Może jakoś mi się uda.

Fizjoterapia

Tego potrzebuję bardzo dużo, bo mam sztywne barki i ramiona, rączki wyginają mi się do przodu, a przy tym wszystkim mam słabe mięśnie brzucha. Ćwiczy ze mną od dawna wiele osób. Panie, które przychodzą do domu, robią ze mną ćwiczenia metodą Bobathów. W centrum fizjoterapii pracuję podobnymi sposobami. Do tego mam wielkie szczęście, bo od listopada 2012 zawsze mieszka z nami ktoś, kto potrafi robić ze mną niesamowite ćwiczenia. Do tego od czasu do czasu ćwiczę z mamą lub tatą.

Bela cwiczy

Terapia zajęciowa

Trudno było nam na początku dostać się do takiego terapeuty. Teraz na szczęście mam te zajęcia z kilkoma osobami. We wtorki chodzę na dwie godziny do specjalnej grupy przedszkolnej, gdzie lepimy rzeczy z plasteliny, robimy odciski rąk w masie solnej a przed Świętami wykonaliśmy całą masę ozdóbek świątecznych, tak pięknych, że mama aż uroniła łezkę ze szczęścia. W przygotowaniu tych wszystkich wspaniałości zawsze mi ktoś pomaga (głównie mama), bo sama nie jestem jeszcze w stanie kontrolować ruchów ręki. Co kilka tygodni przychodzi do nas inna terapeutka, która dostraja moje krzesełko specjalistyczne i pionizator.

Isabel w krzeselku

Neurologopedia

To był strzał w dziesiątkę! Zdarzyło mi się nabrać wstrętu do łyżeczki i do butelki po tym, jak przez pięć tygodni przechodziłam brutalną kurację sterydami na padaczkę (kuracja zakończyła się sukcesem!) Wtedy nie chciałam nic jeść ani pić. Rodzice byli zdesperowani, służba zdrowia nam nie potrafiła pomóc i wtedy znalazła się pani Ania – neurologopedka, która mnie odczarowała. Ania pracuje metodą Castillo Moralesa i za pomocą specjalistycznych, delikatnych masażo-ucisków odwrażliwiła mi buzię, polepszyła sposób, w jaki jem z butelki i nauczyła tolerować łyżeczkę. Z łyżki jednak jem niechętnie, więc pracujemy z panią Anią nad tym dalej.

Komunikacja alternatywna

Tutaj eksperymentujemy z przyciskami (switch), które dołącza się do komputera i którymi można robić różne rzeczy: włączyć muzyczkę, uruchomić obraz z poruszającym się wzorkiem, wyłączyć, przestawić… Dopiero się tego wszystkiego uczę. Nasz przycisk też musi się czegoś nauczyć: żeby się przestać tak często zawieszać!

Aminokwasy

Zaczęłam brać w 2012 roku i pomogły mi na padaczkę, i ogólnie na bycie w lepszej formie. Zaczęłam dostrzegać więcej rzeczy. Tą terapię prowadzi pediatria z Moskwy dr Klimenov, który przyjeżdża 3-4 razy w roku do Wielkiej Brytanii. Miałyśmy jechać do Pragi, ale mama słyszała złe opinie o tym ośrodku, więc wybrałyśmy się do East Grinstead.

Basen

Lubię wodę. Musi być jednak ciepła. Dlatego był tylko jeden basen w mieście, do którego chodziłyśmy z mamą bądź z nianią. Tam woda była doskonała. Niestety szkołę zamknięto, więc szukamy innego miejsca.

w basenie

Konie!

To jest to! Uwielbiam konie, zwłaszcza jak biegną kłusem :) Raz mi się udało tego doświadczyć, ale to było jeszcze za czasów mojej pierwszej niani, która była wyszkoloną dżokejką. Teraz mama załatwia mi zajęcia na koniu z fizjoterapeutką. Też fajne (pierwsze takie zajęcia miałam latem), ale to rozciąganie rąk w górze to już mniejsza frajda.

na koniu

Dogoterapia

Babcia Ewa ma psa, a Ania, moja fizjoterapeutka pokazuje mi, jak babciny Lord (wielki airdale terrier) może dobrze na mnie oddziaływać.

Masażyki oddechowe (Advance Institute)

Rodzice i babcia Marisa robili ze mną dużo takich masażyków, opracowanych przez Lindę Scotson, jak byłam malutka. Miały pomóc na zwiększenie ilości tlenu w ciele i ogólnie lepszy rozwój mojego ciała.

Stymulacja wzroku

To duża sprawa, bo widzę niewiele. Mama zabiera mnie czasem do pokoi multisensorycznych. W domu bawimy się w zapalanie i zagaszanie światła, oglądamy plansze z prostymi wzorami i jednolitymi kolorami. Ciocia Bożenka zrobiła dla mnie super rzecz: plansze z łatwymi do zobaczenia obrazkami. Kiedyś oglądałam je podświetlane przez ultrafiolet, teraz patrzę na nie przy świetle naturalnym.

z ciocia bozenka

Z moją ciocią Bożenką

Muzyka, muzyka, muzyka

Uwielbiam i bardzo pomaga mi się zrelaksować. Dużo słucham z mamą i tatą, i mogę się pochwalić największą kolekcją płyt w całym domu, a to wszystko dzięki cioci Bożence, która mnie niezwykle obdarowała. Do tego z tatą gramy na pianinie, znaczy się on gra, a ja trochę wciskam klawisze.

Peto

W 2012 roku jeździłam z mamą do ośrodka z terapią metodą Peto, gdzie ćwiczyłysmy moje łapki. To było jednak daleko, za daleko, żeby jeździć, zwłaszcza kiedy urodziła się Talenka.

Footsteps

Do tego centrum jeżdżę przynajmniej raz w tygodniu na zajęcia z neurologopedii i fizjoterapię. Pracuje w nim mnóstwo świetnych specjalistów. Nie wiem, co byśmy zrobili bez tego miejsca.

Bobath Centre w Londynie

Tu byliśmy z rodzicami, jak miałam pięć miesięcy. Mama bardzo wiele o tym miejscu słyszała i chciała, aby terapeuci z centrum podpowiedzieli jej, jak stymulować mój wzrok. Pojechaliśmy na konsultację (niebotycznie drogą, swoją drogą, 500 funtów za godzinę i kwadrans spotkania!) i dostaliśmy pierwszy zestaw ćwiczeń. Tata chce mnie tam zabrać w przyszłości na turnus rehabilitacyjny.

Fundacja Daj Szansę

Tam wybraliśmy się, żeby zapoznać się z metodą Domana. Najbardziej jednak podobał mi się program stymulacji multisensorycznej, a zwłaszcza wzrokowej. Ciocia Bożenka zainspirowana pomysłami zrobiła mi świetne karty z obrazkami do oglądania.

Delfinoterapia

Na to wciąż czekam. Mama posprawdzała kilka miejsc, w tym jedno w Hiszpanii (dzięki cioci Milence, która tam mieszka), ale wciąż jestem za mała. Muszę mieć co najmniej pięć lat, żebyśmy mogły się tam wybrać.

Komórki macierzyste

To nasza wielka nadzieja. Jak na razie te sprawy są wciąż w fazie testowania i zabiegów nie wykonuje się rutynowo na moją przypadłość. Rodzice jednak wciąż poszukują możliwości i kto wie, może uda mi się wziąć udział w jakiejś próbie klinicznej.

Reklama

Jedna myśl nt. „Moje terapie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s